Celkovo osem percent z celosvetového počtu takzvaných pasívnych domov je na území Sloveska. A ich počet stále rastie. Zatiaľ čo pred dvomi rokmi ich bolo len 1600, tento rok je ich už okolo päť tisíc. Odborníci taktiež nevylučujú, že v dohľadnej dobe predbehneme v počte týchto stavieb Nemecko či Rakúsko.
Okrem neustále narastajúceho stavebného sektoru má na stále väčšej obľube domov s veľmi nízkou energetickou náročnosťou podiel taktiež postupné odbúravanie povier, ktoré okolo tohto druhu stavieb neustále existujú.
Pevné okná a utesnenie ako pevnosť? Nie je to pravda
- Jedným z najväčších mýtov o pasívnych stavbách je, že kvôli maximálnej tepelnej izolácii môžu mať jedine pevné, neotvárateľné okná. To nie je v žiadnom prípade pravda. Takáto stavba by bola nielen nepohodlná, ale dokonca nebezpečná.
- Okná naopak v lete umožnia nočné vetranie , kde do vnútra môže prenikať chladnejší vzduch a miestnosti takzvane predchladiť. Náklady na chladenie v priebehu dňa sú tak o poznanie nižšie.
- S udržiavaním príjemných teplôt celkovou izoláciou veľmi pomáha moderná tieniaca technika. Vonkajšie žalúzie alebo predokenné rolety pomáhajú v lete znižovať náklady na chladenie až o desiatky percent, keď zabránia prehriatemu vzduchu v prenikaniu do interiéru. Rolety navyše plnia izolačnú funkciu aj v zime, keď naopak bránia v úniku tepla von. Náklady tak pomôžu znížiť až o 10%.
- Samozrejmosťou musí byť kvalitne urobený a zateplený plášť budovy a ďalšie domové príslušenstvo. Významný podiel na úsporách majú taktiež kvalitné vchodové dvere.